Blog

Yoğurt Neden Faydalıdır?

Yüzyıllar boyu çoklu mineral ve vitamin içeriği olan yoğurt sağlığa faydaları ile sofraların vazgeçilmezidir. Daha çok Türk mutfağında önemli bir yeri bulunan yoğurt her yaştan insan tarafından sürekli tüketebiliyor.

Yoğurt, sütün laktik asit fermantasyon işlemi sonucu elde edilmektedir. İçindeki birtakım faydalı bakteriler tarafından mayalanmaktadır. Süte göre laktoz oranı düşüktür. Kalsiyum, protein ve kuru madde oranı yüksektir. Birçok mineralin yanında B grubu vitaminleri, A vitamini ve E vitamini içerir. Yoğurt içerdiği kalsiyumdan dolayı kemik ve dişler için değil aynı zamanda içindeki magnezyum ve potasyumdan dolayı kas fonksiyonları ve sinir sistemleri için önemlidir. Sindirim sistemi ve bağırsak florası için içindeki probiyotiklerin faydası çoktur.

Probiyotikler bağırsağın doğal florasının hastalığa neden olan her türlü zararlı organizmaya karşı korumaktadır. Bağışıklık sistemi hücrelerinin büyük bir kısmı bağırsaklarda bulunur ve bağırsakların güçlü olması bağışıklık sisteminin de güçlü olması demektir. Yoğurt içerdiği probiyotikler sayesinde hem bağırsak florasını hem bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bağırsak florasını düzenlediği için kolon kanseri riskini düşürmekte, bağışıklığı güçlendirdiği için alerjik hastalıklara karşı direnci arttırmaktadır. Yoğurt, süte göre düşük laktoz içeriği vardır. Bu nedenle sütü içemeyen kişiler için yoğurt tüketimi uygundur.

100 gram yoğurtta 4,5 gram protein bulunmaktadır. Yoğurt gibi proteini yüksek besinler, kasların gelişimini desteklerken düşük protein içeren gıdalara göre her zaman daha doyurucudur. Yoğurt zengin kalsiyum içeriyle de ön plana çıkmaktadır. Kalsiyum kemiklerin dişlerin güçlü olmasını sağlayan mineraldir. 100 gram yoğurt kalsiyum ihtiyacının %15’ini karşılar. Yoğurttan alınan kalsiyum yağ yakımı işlemini vücutta hızlandırmaktadır. Yoğurt ayrıca potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko, A, E ve B vitaminleri içermektedir. Bu da  gastrointestinel bozukluklara, hipertansiyona yol açan kötü kolesterol ve kalp-damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruyucu yoğurt tüketimini faydalı hale getirmektedir. Ayrıca yoğurt başta olmak üzere fermente süt ürünleri tüketimi sonucunda meme kanseri riskinin azaldığı belirlenmiştir.

Yoğurdun yeşil suyu kesinlikle dökülmemelidir. Zengin bir vitamin kaynağı olan bu su, çorbalara karıştırılabilir veya ayran gibi içilebilir. Ara öğünlerde ise nane, salatalık, birkaç kaşık yoğurt ve suyu cacık yapılarak tüketilebilir. Yoğurt suyunun süzülmesiyle bu suyun içerdiği yüksek miktardaki riboflavin de kaybedilir. Oysa riboflavin, büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevlidir. Bir diğer önemli nokta ise, kolesterol hastaları yoğurdun kaymağını tüketmemeli ve az yağlı olan süt ve süt ürünlerini tercih etmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.